Strona główna Aktualności „Włodzimierz Dębski - żołnierz, artysta, kustosz wołyńskiej pamięci” w Muzeum Ziemi Lubartowskiej
08
Paź
„Włodzimierz Dębski - żołnierz, artysta, kustosz wołyńskiej pamięci” w Muzeum Ziemi Lubartowskiej Dodaj do Facebook`a PDF Drukuj Email

Na wystawie: „Włodzimierz Dębski - żołnierz, artysta, kustosz wołyńskiej pamięci”

w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział 3 października 2019r. w otwarciu nowej wystawy poświęconej prof. Włodzimierzowi Dębskiemu, postaci związanej z naszą Lubartowską Ziemią. Tytuł ekspozycji ukazuje jego aktywność jako żołnierza – kombatanta, artystę - muzyka, kompozytora, nauczyciela i dyrektora szkół muzycznych, zbieracza etnografa, wreszcie kustosza wołyńskiej pamięci. Wystawa została zorganizowana przez Dyrektor Muzeum Ziemi Lubartowskiej, Ewę Sędzimierz. Bogatą osobowość i dokonania osoby Włodzimierza Dębskiego prezentowali uczniowie naszej szkoły: Michał Domin z kl. VIII d oraz Piotr Najda /absolwent, z kl. I LO/ przygotowani przez p. Grażynę Antoniuk.

  • zdj_11
  • zdj_15

Wystawa składa się z prac malarskich autorstwa Dębskiego, pamiątek i dokumentów, książek, nut, różnorodnych nagrań prezentujących jego dorobek. Większość eksponatów przekazała rodzina. Na wystawie obecna była najbliższa rodzina: m.in. najmłodszy syn Włodzimierza Dębskiego – Sławosz Dębski, który mieszka w Kanadzie oraz wnuczka - Ulesława Lübek. W ciepłych słowach wspomnień przybliżyli zebranym Postać związaną
z naszą Małą Ojczyzną.

Profesora Dębskiego i jego działania na rzecz naszego miasta, wspominała też Maria Kozioł, prezes LTR. Znała go osobiście.

W 1994 r. Włodzimierz Dębski pomógł w przygotowaniu wystawy w naszym muzeum z okazji rocznicy wyzwolenia Lubartowa. Dzięki niemu mogliśmy gościć wielu żyjących dowódców i żołnierzy z całego województwa. Jeśli ktoś wymienia nazwisko Dębski to ja słyszę jego głos. Donośny, ale bardzo ciepły, ujmujący… mówiła pani Maria Kozioł.

Oprócz rodziny w wernisażu  uczestniczyli przedstawiciele władz: zastępca burmistrza Jakub Wróblewski, placówek kulturalno–oświatowych, prezes Lubelskiego Środowiska Żołnierzy 27 WDP AK – Mariusz Stefański, członkowie Lubartowskiego Towarzystwa Regionalnego oraz mieszkańcy naszego miasta. Muzeum Wsi Lubelskiej reprezentowała pani Halina Stachyra, autorka książek o Wołyniu.

Wystawę w muzeum można zwiedzać do grudnia 2019 r. Zapraszamy!

Grażyna Antoniuk

 

jex © 2020 SP3 Lubartów.